Sok z buraka - super moc i naturalny doping
Sok z buraka jest bogaty w wiele składników odżywczych, m.in. azotany, kwas foliowy, mangan czy potas. Jego picie może wpłynąć na poprawę wydolności i wytrzymałości oraz na obniżenie ciśnienia krwi. Dlatego też wykorzystuje go wielu sportowców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy skorzystał z super mocy tego warzywa.
Dzięki spożywaniu soku z buraków mamy do czynienia ze zwiększoną produkcją tlenku azotu, który pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, drożność dróg oddechowych, dotlenienie organizmu, wydolność w czasie wysiłku sportowego, zdolności kognitywne, kontrolę poziomu cukru we krwi, odporność, a nawet na potencję i libido.
Jakie konkretnie korzyści przynosi picie soku z buraka:
- Obniżenie ciśnienia krwi - dzięki wysokiej zawartości azotanów sok z buraka wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi i obniża ciśnienie.
- Zwiększona wydolność i zapobieganie skurczom mięśni w trakcie wysiłku.
- Przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu - sok z buraka posiada silne właściwości antyoksydacyjne, co zmniejsza szkodliwy wpływ wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób, w tym nowotworów.
- Działanie przeciwzapalne - odpowiada za nie betaina, która chroni także narządy wewnętrzne.
- Obniżenie poziomu glukozy we krwi - wysoka zawartość błonnika sprawia, że jest to warzywo przyjazne dla osób cierpiących na cukrzycę - zwłaszcza w wersji surowej.
- Poprawa trawienia - sok z buraka może łagodzić dolegliwości związane z rozstrojem żołądka i pozytywnie wpływać na metabolizm.
- Łagodzenie bólów stawów przy regularnym spożyciu.
- Poprawa zdolności poznawczych i zapobieganie demencji - ze względu na stymulację dopływu krwi do płatów czołowych.
- Witamina A zawarta w soku z buraka korzystnie wpływa na wzrok.
Soku z buraka nie powinny pić osoby z kamicą nerkową i dną moczanową (ze względu na obecność szczawianów) osoby z niskim ciśnieniem (może powodować niedociśnienie).
Przepis na sok z surowych buraków
Kilka sztuk surowych buraków obrać, pokroić i wrzucić do sokowirówki lub wolnoobrotowej wyciskarki albo do urządzenia Thermomix. Jeśli nie do końca pasuje nam smak czystego soku z buraków możemy dodać do niego marchewkę i/lub jabłko. Ja dodaję jeszcze starty imbir. Eksperymentowałam także z dodatkiem grejpfruta i pomarańczy. Jeśli używacie Thermomixa buraka wraz z dodatkami rozdrabniajcie przez 1,5 minuty na obrotach 10.