Kategorie blog
Chmura tagów
Promocje

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powitaj Nowy Rok w dobrej formie
Powitaj Nowy Rok w dobrej formie

Powitaj Nowy Rok w dobrej formie

Przed nami zabawy Sylwestrowe, w trakcie których będziemy mieli okazję potańczyć, skosztować pysznych dań i wznieść noworoczny toast symbolicznym kieliszkiem szampana. Jednak dla osób dbających o zdrowie i sylwetkę, a zwłaszcza tych na diecie odchudzającej, jest to także noc pełna pokus. Warto przygotować się do tego wydarzenia, by Nowy Rok powitać bez wyrzutów sumienia i w doskonałej formie.

Skupmy się na alkoholu, którego na zabawach sylwestrowych nie brakuje. Przede wszystkim warto pamiętać, że napoje wyskokowe to źródło pustych kalorii - nie dostarczają żadnych wartości odżywczych, tylko czystą energię. Do tego alkohol pobudza apetyt i utrudnia kontrolę nad ilością przyjmowanego jedzenia.

Największym problemem dla osób odchudzających się i dbających o sylwetkę jest wpływ alkoholu na metabolizm. W związku z tym, że organizm nie potrafi magazynować energii z alkoholu w żadnej formie, podczas picia zajmuje się w pierwszej kolejności jego metabolizowaniem. Procesy wykorzystania energii z żywności bardzo zwalniają i zwiększa się prawdopodobieństwo zmagazynowania kalorii z posiłków w postaci tkanki tłuszczowej. Alkohol staje się pierwszym źródłem energii do spożytkowania.

Przede wszystkim spowolnieniu ulegają procesy utleniania tłuszczu z pożywienia. Wolniejszy metabolizm tłuszczów może utrzymywać się nawet do 24 godzin po spożyciu alkoholu. Dlatego w trakcie imprez, gdzie pojawia się alkohol warto zrezygnować z posiłków obfitujących w tłuszcz. W przypadku węglowodanów i białek efekt spowolnienia spalania jest dużo mniejszy.

Wobec powyższych faktów trzeba się więc zastanowić, czy w ogóle warto sięgać po alkohol, zwłaszcza będąc na diecie. Jeśli już się jednak na niego zdecydujemy, najkorzystniej będzie wybrać białe wytrawne wino, które można rozrzedzić wodą. Pijąc inne alkohole zrezygnujmy z mieszania ich z sokami i słodkimi napojami. Im czystszy alkohol, tym mniej kalorii.

Pamiętajmy także o nawadnianiu – czysta woda popijana przez cały wieczór będzie naszym sprzymierzeńcem w walce ze zgubnym wpływem alkoholu na organizm i ewentualnym kacem.

Przed rozpoczęciem spożywania alkoholu trzeba zjeść pełnowartościowy posiłek i jeżeli będzie to możliwe - zrezygnować z przekąsek w trakcie jego spożywania. Jeżeli jednak zdecydujemy się na przekąski, warto sięgnąć po te mniej kaloryczne, bez majonezu czy innych tłustych sosów. 

Na wyjście z alkoholem można też “przeznaczyć” konkretną ilość kilokalorii i trzymać się założonych ram. Taniec i ruch w trakcie sylwestrowej zabawy sprawią, że zużyjemy więcej energii i przyspieszymy nieco metabolizm, także nie unikajmy szaleństw na parkiecie, a alkohol spożywajmy z umiarem.

A co, gdy udajemy się na imprezę z silnym postanowieniem unikania alkoholu? Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, gdy zewsząd pojawiają się propozycje, a czasem wręcz naciski, aby napić się kieliszka wina czy innego alkoholu. Nie chcąc kogoś urazić, bardzo często, mimo że nie mamy na to ochoty, dajemy się przekonać. Czy to oznacza, że nie ma wyjścia z tej niekomfortowej sytuacji? Ależ jest! Jak być asertywnym? Jak odmówić jednocześnie nikogo nie urażając?

Przede wszystkim trzeba wyzbyć się wyrzutów sumienia - mamy prawo do własnych wyborów życiowych! Nie jesteśmy odpowiedzialni za to, że ktoś zakupił alkohol uznając, że się z nim napijemy. Odpowiadamy za to za swoje zdrowie!

Jeżeli jest taka możliwość – przynieśmy ze sobą swoje, zdrowe napoje, także dla innych - wspólnie będziecie mogli z nich korzystać,  a  my będziemy mieć pewność, że nie spędzimy nocy umierając z pragnienia. Jeśli będziemy atakowany kolejnymi namowami, odpowiadajmy stosując poniższy schemat: ODMOWA + ZWIĘZŁY POWÓD. Na przykład: „Krzysiek, bardzo dziękuję, ale postanowiłem dzisiaj nie pić alkoholu, naprawdę bawię się świetnie i cieszę się, że mogę spędzać ten wieczór w Twoim towarzystwie.”

Trzymajmy się swoich zasad - jeżeli raz je złamiemy, to będzie to furtka do dalszego kuszenia i namawiania. Jeżeli namawianie jest nachalne postawmy granice - użyjmy komunikatu “ja” w układzie: ja czuję, kiedy ty, ponieważ i chciałbym. Na przykład: “Jest mi ciężko kiedy namawiasz mnie do picia, ponieważ zależy mi na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Chciałabym żebyś nie proponował mi więcej alkoholu, ponieważ czuję się wtedy niekomfortowo.”

Koniec starego roku to nie tylko czas zabaw sylwestrowych, ale także noworocznych postanowień. Najczęściej podejmujemy wtedy decyzję o rzuceniu palenia czy pozbyciu się nadliczbowych kilogramów. Jeśli czujesz, że to najwyższa pora na zmianę nawyków żywieniowych, nie czekaj na nowy rok, tylko już dziś zapisz się na konsultację u  dietetyka, który pomoże Ci w realizacji Twoich planów.  

Zapisz się na konsultację dietetyczną:

Kamila Górecka-Kirwiel

tel. +48 578282445

e-mail: ostroda@mojdietetyk.pl

ul. Grunwaldzka 43, 140-100 Ostróda

Strona www: https://mojdietetyk.pl/placowki/ostroda

Zapisy online: https://mojdietetyk.pl/zespol/dietetycy/kamila-gorecka-kirwiel.html#visit

 

Rodzaj alkoholu

Jednostka miary

Kaloryczność

Piwo jasne

Kufel 500 ml

245 kcal

Piwo ciemne

Kufel 500 ml

340 kcal

Wódka

Kieliszek 25 ml

55 kcal

Gin

Kieliszek 25 ml

46 kcal

Whisky

Porcja 50 g

110 kcal

Wino białe wytrawne

Lampka 150 ml

99 kcal

Wino białe półsłodkie

Lampka 150 ml

123 kcal

Wino czerwone wytrawne

Lampka 150 ml

102 kcal

Wino czerwone półsłodkie

Lampka 150 ml

144 kcal

 


 

PAKIETY WSPÓŁPRACY ONLINE

 

PAKIET EKONOMICZNY

TRENING lub ŻYWIENIE

PAKIET STANDARD

TRENING  + ŻYWIENIE

PAKIET VIP

TRENING + ŻYWIENIE + MOTYWACJA

Plan treningowy lub żywieniowy.

Indywidualny plan treningowy i żywieniowy

Stworzony z myślą o osobach, potrzebujących indywidualnego podejścia i maksymalnego wsparcia
 • Konsultacja trenerska lub dietetyczna z wywiadem zdrowotno-żywieniowym
 • Plan treningowy lub żywieniowy
 • Narzędzia do pracy własnej, które wesprą Cię w realizacji celów.
 • Cotygodniowe raporty z informacją zwrotną dla klienta.
 • Opieka trenerska lub żywieniowa za 12 zł dziennie!
 • Konsultacja wstępna z wywiadem zdrowotno-żywieniowym i trenerskim
 • Indywidualny plan treningowy z ćwiczeniami do wykonywania w domu lub siłowni
 • Plan żywieniowy dopasowany indywidualnie pod względem kaloryczności i sezonowości produktów, a także Twoich preferencji kulinarnych oraz trybu życia.
 • Narzędzia do pracy własnej, które wesprą Cię w realizacji celów.
 • Cotygodniowe raporty z informacją zwrotną dla klienta.
 • Wsparcie na każdym etapie osiągania celu (WhatsApp)
 • Opieka trenerska i żywieniowa za 17 zł dziennie!

 

 • Konsultacja wstępna z wywiadem zdrowotno-żywieniowym i trenerskim
 • Indywidualny plan treningowy z ćwiczeniami do wykonywania w domu lub siłowni
 • Plan żywieniowy dopasowany indywidualnie pod względem kaloryczności i sezonowości produktów, a także Twoich preferencji kulinarnych oraz trybu życia.
 • Narzędzia do pracy własnej, które wesprą Cię w realizacji celów.
 • Indywidualny program motywacyjny – praca nad Twoją motywacją i zmianą nawyków żywieniowych na całe życie.
 • Cotygodniowe raporty z informacją zwrotną dla klienta.
 • Wsparcie na każdym etapie osiągania celu (telefon, rozmowa wideo, e-mail, WhatsApp)
 • Pełna opieka za 21 zł dziennie!
360 zł 510 zł 630 zł
KUP TERAZ KUP TERAZ KUP TERAZ
Newsletter
Zostaw e-mail i bądź na bieżąco z nowościami z dziedziny diety i treningu
Podając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas maili.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl