Peganizm - połączenie diety paleo i wege - czy to ma sens?
Peganizm to połączenie zasad diety paleo i weganizmu.😯 Został on opracowany przez dr Marka Hymana, który twierdzi, że taka dieta przyczynia się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie i wyrównuje poziom glukozy we krwi. Peganizm budzi jednak sporo kontrowersji. Sprawdźmy, na czym polega ta dieta i co można jej zarzucić.❓
🌱 Weganizm wyklucza spożycie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym także jajek i nabiału. 🍗 Dieta paleo natomiast opiera się o chude mięso, owoce morza oraz wszystkie nieskrobiowe warzywa i owoce. 🍊 Nakazuje ona unikać produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, nabiału i produktów przetworzonych. Można jeść orzechy, ryby i oliwę z oliwek. 🌰🐟 Wydaje się więc, że te dwa plany żywieniowe stoją ze sobą w sprzeczności.⁉
✅ Podstawową grupą pokarmową diety pegańskiej są warzywa i owoce (głównie o niskim indeksie glikemicznym) – powinny one stanowić 75% całkowitego spożycia. ✅ Zalecane jest także białko pochodzenia zwierzęcego, ale wyłącznie od zwierząt hodowanych w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. ✅ Dozwolone są również ryby. ✅ Można jeść też ✅ orzechy (z wyjątkiem ziemnych), ✅ nasiona (z wyjątkiem rafinowanych olejów z nasion), ✅ oliwki i awokado oraz tłoczone na zimno oleje z nich pochodzące, ✅ kokos i nierafinowany olej kokosowy, ✅ niektóre bezglutenowe produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe, ale w bardzo ograniczonych ilościach.
➖ Główną wadą peganizmu jest to, że wyklucza on lub mocno ogranicza bardzo wartościowe produkty spożywcze - rośliny strączkowe, nabiał i produkty pełnoziarniste.
➖ Wobec braku konkretnych wskazań medycznych nie warto stosować nieuzasadnionych eliminacji całych grup pokarmów, ponieważ może to prowadzić do wystąpienia niedoborów żywieniowych. Wszelkie diety eliminacyjne wymagają prawidłowego zbilansowania pod kątem rozkładu makroskładników, witamin i składników mineralnych, dlatego warto skonsultować je z dietetykiem.
➖ Peganizm może się także okazać trudny w codziennej realizacji, ze względu na trudność pozyskania żywności najwyższej jakości pochodzącej z zaufanych źródeł i pracochłonne przygotowanie posiłków.