Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dlaczego aplikacja wykazuje, że np. powinnam, spożywać 1550 kalorii, a u dietetyczki 1800?

Dlaczego aplikacja wykazuje, że np. powinnam, spożywać 1550 kalorii, a u dietetyczki 1800?


Dietetyk wyliczając kaloryczność diety bierze pod uwagę kilka czynników. Oczywiście wylicza podstawową i całkowitą przemianę materii, bierze pod uwagę aktualną i planowaną aktywność fizyczną oraz przyjmuje zdrowe tempo redukcji wagi wynoszące od 0,5 do 1 kg na tydzień, a także prawidłową i realną do osiągnięcia masę ciała. Dodatkowo dietetyk analizuje dotychczasowe zwyczaje żywieniowe, kaloryczność codziennej diety przed konsultacją oraz historię pacjenta - m.in. wcześniejsze zmiany wagi, stosowane diety i ich kaloryczność, stopień odżywienia i ewentualne niedożywienie czy niedobory. Kaloryczność diety redukcyjnej jest ustalana na bazie powyższych czynników, a dodatkowo deficyt określa się biorąc pod uwagę poziom otyłości czy nadwagi. W uproszczeniu, większy deficyt możemy ustalić dla osoby z zaawansowaną otyłością, a dla osoby z niewielką nawagą mniejszy. W wielu publikacjach możemy przeczytać, że kaloryczność diety redukcyjnej wylicza się odejmując od całkowitej przemiany materii 500 kcal, ale to nie jest tak proste. Ja w swojej praktyce staram się zaczynać od jak najmniejszego deficytu, który jednak będzie dawał efekty - mamy wtedy mniejsze ryzyko powstania niedoborów, pojawiania się uczucia nieznośnego głodu i w efekcie porzucenia diety. Dodatkowo mamy też margines do ewentualnego dalszego obniżania kaloryczności, gdyby zaszła taka potrzeba. I najważniejsze - ustalając kaloryczność diety zawsze staram się trzymać w bezpiecznej odległości od wartości podstawowej przemiany materii.


Aplikacje natomiast po prostu dokonują wyliczenia podstawowej i całkowitej przemiany materii, a na podstawie wagi, jaką chce się osiągnąć i czasu, jaki chce się na ten proces poświęcić wylicza kaloryczność diety. Zwykle powodem zaniżonej kaloryczności w aplikacji jest nasze dążenie do dużej i szybkiej redukcji wagi. Oddzielny problem stanowi kwestia aktywności fizycznej i jej uwzględniania przez aplikację i kwestia dojadania lub zużytych w ten sposób dodatkowych kalorii, ale to już temat na osobny wpis.

Podsumowując, można korzystać z aplikacji, ale lepiej wprowadzić do niej kaloryczność wyliczoną przez dietetyka lub dobry kalkulator kaloryczności.

Masz pytanie do dietetyka? Zadaj je, na pewno odpowiem :-) Wyślij je na kamila@fit40.pl

Umów się na konsultację online lub w gabinecie
Sprawdź, jak wygląda współpraca z dietetykiem

Wybierz pakiet współpracy dietetycznej dla Ciebie >>

Newsletter
Zostaw e-mail i bądź na bieżąco z nowościami z dziedziny diety i treningu
Podając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas maili.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl