Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dieta dwufazowa na ratunek w SIBO

Dieta dwufazowa na ratunek w SIBO

 
SIBO to schorzenie polegające na przeroście bakterii jelita cienkiego, powodujące szereg zaburzeń ze strony układu pokarmowego - wzdęcia, biegunkę, zaburzenia wchłaniania, utratę masy ciała i niedożywienie. Podobne objawy niesie ze sobą SIFO, czyli przerost grzybów w obrębie jelita cienkiego.
 
Bi-Phasic Diet, czyli dieta dwufazowa, to narzędzie opracowane dla pacjentów cierpiących na SIBO i SIFO stanowiące połączenie diety low FODMAP i diety specyficznych węglowodanów. Jego celem jest ograniczenie rozrostu bakterii, regeneracja śluzówki jelitowej oraz poprawa trawienia i wchłaniania substancji odżywczych.
 
Jak sama nazwa wskazuje dieta opiera się na dwóch zasadniczych fazach, z których każda trwa od 4 do 6 tygodni. Opracowano szczegółowe tabele prezentujące produkty wskazane i niewskazane w każdej z faz. W pierwszym etapie dieta składa się głównie z mięsa i ograniczonej ilości warzyw. warzyw, a w kolejnej jest stopniowo rozszerzana.
 
Pierwsza faza polega na eliminacji z diety fermentującej skrobi i znaczącej redukcji błonnika. Ograniczenie naturalnej pożywki dla bakterii sprawia, że ich populacja się zmniejsza. Na etapie najbardziej restrykcyjnym z diety wyłączone są także rośliny strączkowe i nabiał. Następnie włączana jest większa ilość warzyw i owoców oraz wybrane produkty skrobiowe, jak komosa ryżowa czy ryż. W tej fazie pomocne mogą się okazać celowane probiotyki, których zadaniem będzie wsparcie pożądanej flory bakteryjnej.
 
Druga faza ma na celu głównie usunięcie przerośniętych bakterii i grzybów oraz przywrócenie odpowiedniej motoryki jelit. Na tym etapie włączane są leki antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a także leki prokinetyczne i suplementy. Nadal ograniczany jest błonnik, ale dieta jest mniej restrykcyjna i dopuszcza więcej produktów, m.in. nabiał, rośliny strączkowe i skrobię.
 
Warto dodać, że istnieje także wegetariańska wersja diety dwufazowej.
 
Trzeba pamiętać, że dieta dwufazowa to póki co jedynie zbiór zaleceń, które nie zostały jeszcze potwierdzone badaniami naukowymi. Najlepiej wprowadzać ją w ścisłej współpracy z lekarzem i dietetykiem, nie jest to bowiem łatwe narzędzie do samodzielnego zastosowania.
 
 
 
 
Sprawdź, jak wygląda współpraca z dietetykiem

Dowiedz się, jakie masz możliwości podejmując współpracę z dietetykiem - sprawdź jak może przebiegać współpraca i ile kosztuje

Umów się na konsultację dietetyczną online lub w gabinecie

Newsletter
Zostaw e-mail i bądź na bieżąco z nowościami z dziedziny diety i treningu
Podając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas maili.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl