Ferrytyna - jak podnieść jej poziom dietą?
Ferrytyna to białko, które występuje przede wszystkim w wątrobie, szpiku kostnym oraz śledzionie i stanowi nasz wewnętrzny magazyn żelaza. Chroni nas ona przed niekorzystnym wpływem jego nadmiaru oraz zabezpiecza na wypadek zwiększonego zapotrzebowania na nie. Poziom ferrytyny jest najbardziej wiarygodnym parametrem pozwalającym stwierdzić, czy cierpimy na niedobór żelaza.
Aby podnieść poziom ferrytyny za pomocą diety należy spożywać produkty bogate w żelazo - zawłaszcza hemowe, pochodzenia zwierzęcego, które jest o wiele lepiej przyswajalne niż żelazo niehemowe, pochodzenia roślinnego.
✅ Produkty bogate w żelazo:
▶ żółtka jaj
▶ podroby (zwłaszcza wątroba wieprzowa)
▶ wołowina, wieprzowina, cielęcina, drób
▶ ryby (zwłaszcza pikling, śledź i sardynka)
▶ fasola, soczewica, soja i groch
▶ ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, pęczak
▶ płatki i otręby (owsiane, jęczmienne i żytnie)
▶ orzechy (laskowe, włoskie, arachidowe, pistacje)
▶ pestki dyni, słonecznik, nasiona chia, mak, sezam
▶ owoce i warzywa (porzeczki, poziomki, maliny, awokado, suszone owoce, burak, groszek zielony, koper, pietruszka, por, szczaw, szpinak, brokułu, brukselka, fasolka szparagowa)
✅ Warto pamiętać, że przyswajalność żelaza większa obecność witaminy C, dlatego dietę warto uzupełniać świeżymi warzywami i owocami.
✅ Wchłanianie żelaza hamują: taniny zawarte w kawie i herbacie i czekoladzie, wapń pochodzący z nabiału, miedź znajdującą się np. w orzechach, cynk pochodzący z m.in. roślin strączkowych i żółtych serów, czerwone wino, błonnik, szczawiany obecne m.in. w szczawiu i szpinaku oraz fityniany, w które obfitują m.n. orzechy i rośliny strączkowe. Dlatego też powyższych produktów nie powinniśmy łączyć z tymi, które są dobrym źródłem żelaza.
✅ Suplementacji żelazem nie należy wprowadzać samemu, gdyż nadmiar tego pierwiastka jest dla organizmu równie niebezpieczny jak jego niedobór. Dlatego ewentualne przyjmowanie preparatów zawierających żelazo należy zawsze konsultować z lekarzem.