Zakwaszenie - prawda czy mit?
Ludzki organizm ma wbudowane mechanizmy zarządzania równowagą kwasowo-zasadową. W różnych narządach i częściach ciała panuje odmienne pH, zgodne z ich funkcjami. Dietą bardzo trudno jest doprowadzić do znacznego zaburzenia pH, a powszechne straszenie zakwaszeniem jest raczej chwytem marketingowym powielanym po wielokroć. Rozbijmy to na czynniki pierwsze.
Do najważniejszych składników kwasotwórczych należą m.in. fosfor, chlor i siarka. Dodatkowo rolę odgrywa tu także kwas fitynowy i szczawiowy oraz dwutlenek węgla. Natomiast najważniejszymi składnikami zasadotwórczymi są sód, potas, wapń oraz magnez. Poza tym pewną rolę ma tu również żelazo i niektóre kwasy organiczne.
Zachowanie prawidłowego pH krwi jest niezwykle ważne dla zdrowia. Gdyby jej pH spadło poniżej 7 lub wzrosło do 7,8 umarlibyśmy w ciągu kilku minut. Na szczęście posiadamy substancje, które minimalizują ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. W utrzymaniu stałego pH krwi pomaga nam również wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca oraz usuwanie kwasów lub zasad przez nerki. Uznajmy więc za pewnik, że pH krwi jest bardzo ciężko zmienić, a dieta w bardzo nieznacznym stopniu może na nie wpłynąć. Dieta rzeczywiście wpływa jednak na pH moczu. Jego prawidłowe pH mieści się pomiędzy 4,6 a 8. Kwaśny odczyn moczu jest rzeczą naturalną i na podstawie wyniku badania pH moczu nie można wnioskować o rzekomym "zakwaszeniu" organizmu. W medycynie nie istnieje takie pojęcie, jak „zakwaszenie organizmu”. Istnieją natomiast poważne schorzenia - kwasica oraz zasadowica, które nie są jednak wywoływane dietą.
Rzeczywiście długie i systematyczne spożywanie dużej ilość produktów zawierających pierwiastki kwasotwórcze, co ma miejsce np. w diecie wysokobiałkowej, może negatywnie wpływać na pracę poszczególnych narządów - głównie nerek i wątroby, które biorą udział w metabolizmie tych związków. Jednak taka dieta nie przyczynia się do zmian w pH krwi i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, a może negatywnie wypływać na pracę nerek i wątroby.
Jak do tej pory nie przeprowadzono wiarygodnych badań naukowych, które udowodniłyby, że wprowadzenie diety opartej o produkty zasadotwórcze wpływa korzystnie na stan zdrowia, zapobiega chorobom czy ma wpływ na ich leczenie.
Zainteresowanych szczegółami odsyłam do artykułu opublikowanego na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zakwaszenie-organizmu-prawda-czy-mit/