Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chlorofil - pić czy nie pić?
Chlorofil - pić czy nie pić?

Chlorofil - pić czy nie pić?

Ostatnio bardzo modny stał się chlorofil nazywany szumnie roślinnym odpowiednikiem ludzkiej krwi i uważany za panaceum na wszystko. Jak to jest z tym chlorofilem, rzeczywiście działa cuda, czy może jednak nie warto wydawać na niego pieniędzy? Sprawdźmy!

Chlorofil to zielony barwnik roślin, który bierze udział w realizacji ich podstawowych funkcji życiowych. Bierze udział w fotosyntezie, pobiera energię słoneczną, umożliwiając roślinie wytwarzanie związków niezbędnych do wzrostu. Chlorofil swoją budową przypomina cząsteczkę hemoglobiny odpowiedzialnej w ludzkim organizmie za transport tlenu, dlatego jego fani nazywają go zieloną krwią. Różnica polega na tym, że chlorofil zawiera magnez, a hemoglobina żelazo.

Chlorofil występuje powszechnie w roślinach, również tych jadalnych, głównie zielonych warzywach liściastych oraz w glonach. Z powodzeniem możemy go więc dostarczać włączając do diety te produkty, najlepiej w postaci surowej.

Co na to badania?

Chlorofil interesował naukowców już od dawna. Przeprowadzono nad nim wiele badań, jednak nie wszystkie były prowadzone na ludziach, więc nie do końca możemy twierdzić, że uzyskane wyniki będą takie same czy podobne, jak w przypadku zwierząt. W roku 1948 badano wpływ chlorofilu na gojenie ran, z których wynika, że maść zawierające chlorofil może wspierać gojenie owrzodzeń. * W innych badaniach pochylono się nad zastosowaniem chlorofilu w leczeniu kamieni nerkowych, jednak nie uzyskano jednoznacznych wyników. Badania przeprowadzone w roku 1955 pozwalają twierdzić, że chlorofil przyspiesza perystaltykę jelit, poprawia rytm wypróżnień i łagodzi zaparcia. ** Wiele prac naukowych sugeruje, że chlorofil może wzmacniać układ odpornościowy, zwalczać wolne rodniki, poprawiać stan skóry, wspierać leczenie anemii, chronić przed nowotworami i poprawiać perystaltykę jelit. *** Przejdźmy do szczegółów.

Fakty i mity na temat chlorofilu

Detoksykacja organizmu

Ludzki organizm ma do tego celu m.in. nerki i wątrobę i zwykle doskonale radzi sobie z detoksykacją sam. Jednak ze względu na coraz gorszą jakość żywności i zanieczyszczenie środowiska rzeczywiście warto wdrożyć strategie wspomagające naturalne siły naszego ciała. Chodzi głównie o dbanie o dobrą dietę złożoną z produktów z pewnych źródeł, jak najmniej przetworzonych, picie odpowiedniej ilości wodny, dobry sen i aktywność fizyczną. Chlorofil sam w sobie nie oczyści organizmu z niczego, ale jeśli będziemy prowadzili zdrowy styl życia, może wesprzeć jego naturalne siły.

Zakwaszenie organizmu

I tu znowu trzeba zaznaczyć, że ludzki organizm ma wbudowane mechanizmy zarządzania równowagą kwasowo-zasadową. W różnych narządach i częściach ciała panuje odmienne pH, zgodne z ich funkcjami. Dietą bardzo trudno jest doprowadzić do znacznego zaburzenia pH, a powszechne straszenie zakwaszeniem jest raczej chwytem marketingowym powielanym po wielokroć. Wobec tego trudno twierdzić w sposób uprawniony, by chlorofil mógł "odkwaszać" organizm. Więcej o zakwaszeniu w tym artykule: https://fit40.pl/pl/n/71

Wspomaganie leczenia anemii

Chlorofil nie zastąpi nam żelaza, jednak rzeczywiście niektóre badania wykazują, że w przypadku niedoboru hemoglobiny chlorofil może wspierać tradycyjne postępowanie terapeutyczne.**** Mimo wszystko lepiej jednak połączyć suplementację żelazem ze spożywaniem chlorofilu i nie zapomnieć o witaminie C, która sprzyja dobremu wchłanianiu żelaza.

Chlorofil a nadciśnienie

Niektóre badania sugerują, że chlorofil może być pomocny w leczeniu nadciśnienia, brak jednak pewnych danych, potwierdzających jego wpływ na układ krwionośny.

Chlorofil usuwa nieprzyjemne zapachy

Rzeczywiście, sam chlorofil w formie suplementu ma przyjemny zapach przypominający nieco pastę do zębów i po jego spożyciu pozostaje przyjemny, świeży posmak w ustach. Niektóre badania potwierdzają, że może on działać neutralizująco na nieprzyjemne wonie ciała. Stąd jego zastosowanie w kosmetyce.

Chlorofil poprawia stan i wygląd skóry

Chlorofilowi można przypisać działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne i to może w jakiś sposób przełożyć się na kondycję skóry, ale nie ma dowodów na skuteczność chlorofilu w leczeniu  konkretnych chorób skóry. Na pewno nie może on być podstawą leczenia, a jedynie uzupełnieniem właściwej terapii. Prawodopodobnie chlorofilina może wpływać na spowolnienie procesów starzenia sie skóry utrudniając rozpad kwasu hiaulronowego i ograniczając fotouszkodzenia, może też zmniejszać zaczerwienienie twarzy i wygładzać skórę oraz pomagać w leczeniu trądziku.

Dzięki chlorofilowi schudniesz

Niestety, nie ma jednego składnika diety, który powodowałby utratę tkanki tłuszczowej. Jedyną do tej pory pewną i sprawdzoną drogą, poza terapią farmakologiczną, jest deficyt kaloryczny, czyli przyjmowanie z pożywieniem mniej energii niż wydatkujemy. Istnieją badania, przeprowadzone jednak na myszach, które pozwalają sądzić, że suplementacja chlorofilu w młodości może zapobiec wystąpieniu otyłości w przyszłości. Nie wiadomo jednak, jak i czy w ogóle można te wyniki przenieść na ludzi. *****

Leczenie przewlekłych ran

Istnieją badania dowodzące, że chlorofil może wspomagać leczenie przewlekłych ran. Udrażnia odn mikrokrążenie rany, co ułatwia jej odżywianie i usuwanie produktów ubocznych zw. z degradacją tkanek martwiczych.  Chlorofil działa też przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie oraz korzystnie wpływa na zapach z rany, co można przypisywać wpływowi na zahamowanie metabolizmu bakterii.

Chlorofil zwalcza mikroorganizmy

W toku badań dowiedzione, że chlorofil może działać przeciwwitrusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwpasożytniczo. Badania dotyczyły wirusa HIC i wirusowego zapalenia wątroby typu C, barketii - Salmonelli, gronkowca złocistego, Escherichia coli, Bacillus cereus i Listeria monocytogenes,  a z pasożytów - przywry wątrobowej.

Chlorofil wyleczy raka

To bardzo niebezpieczne twierdzenie, które bywa bezwzględnie nadużywane. Jeśli proponując komuś chlorofil sprawimy, że zrezygnuje on z klasycznego leczenia, będziemy mieli na sumieniu jego zdrowie i życie. Nie szafujmy więc tego typu tezami. Chlorofil ma działanie ochronne wobec mutacji DNA, co prawdopodobnie może wspomagać ochronę przed powstawaniem nowotworów - tyle i tylko tyle. ****** W toku badań stwierdzono, że chlorofil może wiązać w przewodzie pokarmowym związku kancerogeenne. Prowadzone są obecnie badania nad rolą chlorofiliny w odwracaniu transformacji nowotworowej. Nie wolno jednak nigdy rezygnować z klasycznego leczenia na rzecz chlorofilu, a jego przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem i zachować odstęp od przyjmowania leków.

To co z tym chlorofilem - pić czy nie pić?

Przede wszystkim pamiętajmy, że podstawą zdrowia jest odpowiedni styl życia, bazujący na zbilansowanej, różnorodnej diecie, aktywności fizycznej, odpowiedniej regeneracji nocnej i radzeniu sobie ze stresem. Jeśli tę podstawę mamy zapewnioną możemy myśleć o suplementacji, która jednak zawsze powinna być dostosowana do naszego stanu zdrowia, ewentualnych niedoborów i specyficznych potrzeb. Wybierając suplementację chlorofilem miejmy świadomość jego faktycznego działania i nie dajmy się nabrać na powszechne mity o jego cudownych wszystkoleczących właściwościach. Na pewno chlorofil może być dobrym uzupełnieniem zdrowej diety, pamiętajmy tylko, by wybierać produkt dobrej jakości, od rzetelnych producentów dbających o standardy pozyskiwania i produkcji. Ja polecam Chlorofil od Nature's Sunshine, który sama przyjmuję, kupicie go tutaj: https://PL4463630.e-naturessunshine.com/shop/products/1/3,chlorofil-w-plynie-475-6-ml.html?__language=pl - po rejestracji cena niższa o około 30%.

Ważne uwagi:

  1. Nie wystawiaj chlorofiu na działanie światła, nie trzymaj na słońcu w przezroczystej butelce.
  2. Jeśli przyjmujesz leki, skonsultuj stosowanie chlorofilu z lekarzem, nie przyjmuje go łącznie z lekami i innymi suplementami, bo może upośledzać ich wchłanianie. Zachowaj odstęp minimum 2 godzin.
  3. Jeśli stosujesz chlorofil na skórę nie wystawiaj się po aplikacji na działanie promieni słonecznych, najlepiej stosuj go na noc.

 


* J.B. Cady i wsp. 1948

** R.W. Young i wsp. 1955

*** m.in. A. Levent İnanç i wsp. 2011

**** A.J. Patek Jr. i wsp. 1936

***** Y. Li i wsp. 2019

****** M.T. Simonich i wsp. 2008; A. Levent İnanç i wsp. 2011

Piśmiennictwo za Instytu Integracji Medycyny

1. Brett DW. Chlorophyllin — a healer? A hypothesis for its activity. WOUNDS. 2005;17(7):190–195.
2. Burke JF, Golden T. A clinical evaluation of enzymatic debridement with papain-urea-chlorophyllin ointment. Am J Surg. 1958;95(5):828–842.
3. Miller E. Decubitus ulcers treated with papain-urea chlorophyllin ointment. NY State J Med. 1956;56(May 1):1446–1447.
4. Katz RI, Reese JW, Byrne JJ. Papain-chlorophyll urea ointment in surgery. Am J Surg. 1958;95(1):102–105.
5. Carter CH. Chronic ulcers: treatment with papain-urea-chlorophyllin ointment in cases resistant to anti-bacterial therapy. Medical Times. 1958;86(11):1382–1390.
6. Int Surg J. 2017(4);6. A prospective study on effectiveness of use of papain urea based preparation in dressings compared with regular conventional dressings in diabetic foot ulcers. Balasubrahmanya KS, Praveen M. Pawar, Srinidhi M, Shruthi S, Jinumon KV, Rahul D. Kunju
7. J Toxicol Environ Health A. 2010;73(17-18):1141-9. Natural compounds in the human diet and their ability to bind mutagens prevents DNA-mutagen intercalation. Osowski A, Pietrzak M, Wieczorek Z, Wieczorek J.
8. Dashwood R. Chlorophylls as anticarcinogens (review). Int J Oncol. 1997 Apr;10(4):721-7.
9. Mutat Res. 1994 Jul 16;308(2):191-203. Mechanisms of the in vitro antimutagenic action of chlorophyllin against benzo[a]pyrene: studies of enzyme inhibition, molecular complex formation and degradation of the ultimate carcinogen. Tachino N, Guo D, Dashwood WM, Yamane S, Larsen R, Dashwood R.
10. Proc Natl Acad Sci U S A. 2001 Dec 4;98(25):14601-6. Chlorophyllin intervention reduces aflatoxin-DNA adducts in individuals at high risk for liver cancer. Egner PA, Wang JB, Zhu YR, Zhang BC, Wu Y, Zhang QN, Qian GS, Kuang SY, Gange SJ, Jacobson LP, Helzlsouer KJ, Bailey GS, Groopman JD, Kensler TW.
11. Gastroenterology. 2004 Nov;127(5 Suppl 1):S310-8. Chemoprevention of hepatocellular carcinoma in aflatoxin endemic areas. Kensler TW, Egner PA, Wang JB, Zhu YR, Zhang BC, Lu PX, Chen JG, Qian GS, Kuang SY, Jackson PE, Gange SJ, Jacobson LP, Muñoz A, Groopman JD.
12. Cancer Prev Res (Phila). 2009 Dec;2(12):1015-22. Effects of chlorophyll and chlorophyllin on low-dose aflatoxin B(1) pharmacokinetics in human volunteers. Jubert C1, Mata J, Bench G, Dashwood R, Pereira C, Tracewell W, Turteltaub K, Williams D, Bailey G.
13. Food Chem. 2015 Mar 1;170:455-62. In vitro genotoxicity of mycotoxins ochratoxin A and fumonisin B(1) could be prevented by sodium copper chlorophyllin–implication to their genotoxic mechanism. Domijan AM, Gajski G, Novak Jovanović I, Gerić M, Garaj-Vrhovac V.
14. PLoS One. 2011 Apr 25;6(4):e18707. Inhibition of fried meat-induced colorectal DNA damage and altered systemic genotoxicity in humans by crucifera, chlorophyllin, and yogurt. Shaughnessy DT, Gangarosa LM, Schliebe B, Umbach DM, Xu Z, MacIntosh B, Knize MG, Matthews PP, Swank AE, Sandler RS, DeMarini DM, Taylor JA.
15. Cancer Res. 2003 Mar 15;63(6):1254-61. Caspase-8 and apoptosis-inducing factor mediate a cytochrome c-independent pathway of apoptosis in human colon cancer cells induced by the dietary phytochemical chlorophyllin. Díaz GD, Li Q, Dashwood RH.
16. Int J Mol Med. 2005 Oct;16(4):735-40. The chlorophyllin-induced cell cycle arrest and apoptosis in human breast cancer MCF-7 cells is associated with ERK deactivation and Cyclin D1 depletion. Chiu LC, Kong CK, Ooi VE.
17. Int J Cancer. 2009 Nov 1;125(9):2086-94. E2F4 and ribonucleotide reductase mediate S-phase arrest in colon cancer cells treated with chlorophyllin. Chimploy K, Díaz GD, Li Q, Carter O, Dashwood WM, Mathews CK, Williams DE, Bailey GS, Dashwood RH.
18. Wei Sheng Yan Jiu. 2006 Nov;35(6):678-81. Study on E-cadherin, Cyclin D1 and Cyclin E expression in anti-malignant transformation by chlorophyllin. Fu J, Jiang YG, Bin XN, Chen XM.
19. Yonago Acta Med. 2016 Mar;59(1):61-5. In Vitro Inhibition of Cytopathic Effect of Influenza Virus and Human Immunodeficiency Virus by Bamboo Leaf Extract Solution and Sodium Copper Chlorophyllin. Ito A, Tsuneki A, Yoshida Y, Ryoke K, Kaidoh T, Kageyama S.
20. Microbiol Immunol. 2014 Mar;58(3):188-94. Antiviral activity of extracts from Morinda citrifolia leaves and chlorophyll catabolites, pheophorbide a and pyropheophorbide a, against hepatitis C virus. Ratnoglik SL, Aoki C, Sudarmono P, Komoto M, Deng L, Shoji I, Fuchino H, Kawahara N, Hotta H.
21. J Photochem Photobiol B. 2017 Jul;172:1-10. Inactivation of Gram (-) bacteria Salmonella enterica by chlorophyllin-based photosensitization: Mechanism of action and new strategies to enhance the inactivation efficiency. Buchovec I, Lukseviciūtė V, Kokstaite R, Labeikyte D, Kaziukonyte L, Luksiene Z.
22. Lasers Med Sci. 2017 Jul;32(5):1081-1088. Photoinactivation effect of eosin methylene blue and chlorophyllin sodium-copper against Staphylococcus aureus and Escherichia coli. Caires CSA, Leal CRB, Ramos CAN, Bogo D, Lima AR, Arruda EJ, Oliveira SL, Caires ARL, Nascimento VA.
23. J Photochem Photobiol B. 2011 Oct 5;105(1):69-74. Microbial control of food-related surfaces: Na-Chlorophyllin-based photosensitization. Luksiene Z, Paskeviciute E.
24. Rev Inst Med Trop Sao Paulo. 2016;58:39. ANTHELMINTIC ACTIVITY OF CHLOROPHYLLIN AGAINST DIFFERENT LARVAL STAGES OF Fasciola gigantica. Singh DJ, Singh DK.
25. Parasitol Res. 2014 Dec;113(12):4321-6. Chlorophyll derivatives can be an efficient weapon in the fight against dengue. Azizullah A, Rehman ZU, Ali I, Murad W, Muhammad N, Ullah W, Häder DP.
26. Yonago Acta Med. 2015 Sep;58(3):129-36. The Effect of Bamboo Leaf Extract Solution and Sodium Copper Chlorophyllin Solution on Growth and Volatile Sulfur Compounds Production of Oral Malodor Associated Some Anaerobic Periodontal Bacteria. Majbauddin A, Kodani I, Ryoke K.
27. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016 Jul 25;9:167-74. Ability of sodium copper chlorophyllin complex to repair photoaged skin by stimulation of biomarkers in human extracellular matrix. McCook JP, Stephens TJ, Jiang LI, Law RM, Gotz V.
28. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015 Aug 12;8:443-8. In vitro inhibition of hyaluronidase by sodium copper chlorophyllin complex and chlorophyllin analogs. McCook JP, Dorogi PL, Vasily DB, Cefalo DR
29. J Drugs Dermatol. 2015 Oct;14(10):1157-9. Topical Treatment With Liposomal Sodium Copper Chlorophyllin Complex in Subjects With Facial Redness and Erythematotelangiectatic Rosacea: Case Studies. Vasily DB.
30. J Drugs Dermatol. 2015 Jun;14(6):589-92. Pilot Study of Topical Copper Chlorophyllin Complex in Subjects With Facial Acne and Large Pores. Stephens TJ, McCook JP, Herndon JH Jr.
31. J Drugs Dermatol. 2015 Apr;14(4):401-4. Assessment of the safety and efficacy of topical copper chlorophyllin in women with photodamaged facial skin. Sigler ML, Stephens TJ.
32. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016 Jul 25;9:167-74. Ability of sodium copper chlorophyllin complex to repair photoaged skin by stimulation of biomarkers in human extracellular matrix. McCook JP, Stephens TJ, Jiang LI, Law RM, Gotz V.
33. Oncol Rep. 2012 May;27(5):1455-60. Chlorophyllin e4 is a novel photosensitizer against human bladder cancer cells. Li B, Wu Z, Li W, Jia G, Lu J, Fang J, Chen G.
34. Photodiagnosis Photodyn Ther. 2017 Jun;18:162-170. Liposomal delivery of ferrous chlorophyllin: A novel third generation photosensitizer for in vitro PDT of melanoma. Gomaa I, Sebak A, Afifi N, Abdel-Kader M.
35. J Drug Target. 2015 Jan;23(1):89-95. Evaluation of cancer imaging potential and photodynamic therapy efficacy of copper (II) benzyloxypheophorbide-a. Ocakoglu K, Er Ö, Yurt Lambrecht F, Yılmaz Süslüer S, Kayabasi C, Gündüz C, Yılmaz O.
36. Parasitol Res. 2011 Sep;109(3):781-6. Optimizing conditions for the use of chlorophyll derivatives for photodynamic control of parasites in aquatic ecosystems. Erzinger GS, Wohllebe S, Vollrath F, Souza SC, Richter P, Lebert M, Häder DP.
37. J Med Entomol. 2005 Jul;42(4):652-6. Assessment of laboratory and field assays of sunlight-induced killing of mosquito larvae by photosensitizers. Dondji B, Duchon S, Diabate A, Herve JP, Corbel V, Hougard JM, Santus R, Schrevel J.
38. Parasitol Res. 2009 Feb;104(3):593-600. Photodynamic control of human pathogenic parasites in aquatic ecosystems using chlorophyllin and pheophorbid as photodynamic substances. Wohllebe S, Richter R, Richter P, Häder DP.
39. Environ Toxicol Pharmacol. 2016 Sep;46:147-57. Nano-encapsulated chlorophyllin significantly delays progression of lung cancer both in in vitro and in vivo models through activation of mitochondrial signaling cascades and drug-DNA interaction. Das J, Samadder A, Mondal J, Abraham SK, Khuda-Bukhsh AR.

Umów się na konsultację online lub w gabinecie
Sprawdź, jak wygląda współpraca z dietetykiem

Wybierz pakiet współpracy dietetycznej dla Ciebie >>

Newsletter
Zostaw e-mail i bądź na bieżąco z nowościami z dziedziny diety i treningu
Podając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas maili.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl