Plan żywieniowy jako alternatywa wobec jadłospisu

Wielu z nas prowadzi nieregularny i intensywny tryb życia - jesteśmy w ciągłym biegu, nie mamy czasu i możliwości organizacyjnych, by pracować z dietetykiem na bazie sztywnego jadłospisu. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się plan żywieniowy, w ramach którego pacjent otrzymuje materiały i wytyczne oraz uczy się samodzielnego planowania swojego codziennego menu. Jest to o wiele wygodniejsza i bardziej elastyczna metoda pracy nad zmianą nawyków żywieniowych niż jadłospis. Plan żywieniowy ma tę przewagę, że pozwala na dużą swobodę w komponowaniu posiłków i jednocześnie stawia duży nacisk na edukację pacjenta, tak by z czasem zyskał on wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu kontynuować zdrowy styl odżywiania przez resztę życia.

Zobacz film i dowiedz się, jak działa plan żywieniowy:

Plan żywieniowy to wygoda, elastyczność i edukacja

Niestety bardzo niewielu dietetyków stosuje tę metodę, chociaż obserwuję, że coraz więcej pacjentów nie chce bądź nie potrafi pracować z jadłospisem. Z mojej praktyki również wynika, że jadłospis może się sprawdzić w niektórych przypadkach - np. na początkowym etapie współpracy, gdy pacjent nie czuje się jeszcze zbyt pewnie w świecie odżywiania - wtedy jadłospis jest pierwszym narzędziem, które z czasem staram się zastępować planem żywieniowym. Niektórzy od razu są gotowi na plan żywieniowy lub po prostu z góry wiedzą, że praca ze sztywny, jadłospisem się u nich nie sprawdzi.

Bez liczenia kalorii i sztywnych rozpisek

Pracując na bazie planu żywieniowego nie musisz liczyć kalorii. Posiłki komponujesz określając liczbę porcji danej grupy produktów - zbożowych, mięsnych, warzyw i owoców, tłuszczów, które dzielisz na poszczególne dania i samodzielnie dobierasz konkretne produkty i składniki, z których przygotujesz dania. Dzięki temu jesz to, co chcesz i lubisz trzymając się ogólnych zaleceń komponowania posiłków i doboru produktów spożywczych. Jeśli cierpisz na chorobę dietozależną, dodatkowo otrzymasz szczegółowe zalecenia dotyczące żywienia w danym problemie zdrowotnym. 

Plan żywieniowy lepiej rozwiązuje problemy pacjentów

Chociaż plan żywieniowy wymaga, zwłaszcza na początku, przyswojenia sobie pewnej wiedzy i przećwiczenia umiejętności, to z czasem prowadzi on usamodzielnienia się i opanowania kompetencji samodzielnego planowania swoich posiłków. A o to przecież chodzi w pracy dietetyka i po to zgłaszają się do niego pacjenci - by rozwiązać swoje problemy z odżywaniem raz na zawsze!

Jeśli więc czujesz, że jadłospis to nie jest narzędzie dla Ciebie, ale chcesz zdobyć odpowiednią wiedzę na temat odżywiania oraz trwale zmienić nawyki żywieniowe, to plan żywieniowy jest właśnie dla Ciebie.

 

Plany żywieniowe

Umów się na konsultację dietetyczną online lub w gabinecie
Newsletter
Zostaw e-mail i bądź na bieżąco z nowościami z dziedziny diety i treningu
Podając adres wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas maili.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl